Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Pierwsza wizyta w gabinecie dietetyka trwa od 45 do 60 minut. Tyle czasu potrzeba, aby można było uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat stanu zdrowia, nawyków żywieniowych, preferencji smakowych i przeprowadzić wstępną edukację żywieniową.

Podczas pierwszej wizyty dietetyk dokona pomiarów masy ciała, składu ciała metodą bioimpedancji lub/i za pomocą fałdomierza oraz pomiarów obwodów ciała. Pozwoli to ustalić stan odżywienia oraz cele do realizacji podczas kolejnych wizyt w gabinecie. Następnie przeprowadzi dokładny wywiad medyczny i żywieniowy, który pozwoli dostosować plan dietetyczny do indywidualnych potrzeb. Na podstawie uzyskanych informacji wskaże błędy żywieniowe i zmiany, jakie pacjent powinien wprowadzić w swoim codziennym jadłospisie. Ustali również indywidualny cel diety.

Uwaga: ciąża, posiadanie rozrusznika serca, guz mózgu oraz padaczką stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do wykonania pomiaru składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej.

Aby pierwsza wizyta przebiegła sprawnie warto się do niej przygotować.

zdjęcie przed pierwszą wizytą

  • na wizytę przyjdź na czczo lub 2-3 h po lekkim posiłku
  • przed wizytą udaj się do toalety celem opróżnienia pęcherza moczowego
  • pamiętaj, że badanie składu ciała metodą bioimpedancji odbywa się na boso (pomiar nie jest możliwy w rajstopach lub skarpetkach)
  • pomiaru składu ciała nie należy wykonywać po treningu
  • na wizytę przynieś ze sobą aktualne wyniki badań podstawowych takich jak morfologia, Aspat, Alat, lipidogram, TSH, poziom glukozy na czczo – jeśli masz wątpliwości, jakie badania należy wykonać, skontaktuj się ze mną telefonicznie
  • jeśli to możliwe przynieś na pierwsza wizytę wypełniony dzienniczek żywieniowy z ostatnich 7 dni – wzór dzienniczka i instrukcję jak go wypełnić znajdziesz tutaj

Po wizycie, w zależności od ustalonego schematu postępowania, w ciągu 5-7 dni roboczych otrzymasz indywidualne zalecenia żywieniowe lub jadłospis na ustalony okres czasu (7, 14, 30 dni).